Callanova metoda – co to je?

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Callanova metoda – co to je?

Je možné se naučit anglicky rychleji?

Na světě existuje mnoho různých metod, jak se naučit cizí jazyk. Nejlepší z nich je ale ta, kterou používají všichni na světě, aniž by na to měli nějaké velké know how. Je to přirozené a intuitivní. Mluvíme o metodě, díky které jsme se naučili svůj rodný jazyk, tj. o metodě, kterou se naučí mluvit malé děti bez jakékoliv znalosti gramatiky.

Je to ale tak jednoduché při studiu cizího jazyka i v pozdějším věku? Ne tak úplně.

Callanova metodaKdyž je řeč o batoleti nebo malém dítěti do věku 5 let, pak se bavíme o naprosto přirozeném vstřebávání zkušeností s věcmi a podněty kolem něho.

Takové dítě, protože ještě není zatíženo detailním zvažováním a promýšlením, se bez problémů naučí i 3 jazyky najednou a aniž by vyvinulo nějaké větší úsilí.

Jde o přirozený proces a zpracovávání i poměrně velkého množství informací. U dospělého člověka se tato schopnost ale ztrácí a studium jazyka už není tak jednoduché. Častokrát jsme už zakonzervováni v naučeném procesu výuky, který do nás byl roky vkládán a kódován.

Naděje – Callanova metoda

Nadějí a vidinou přiblížení se původní metodě výuky malých dětí je světově proslulá Callanova metoda. Byla vyvinuta v Anglii a mnoho let nejprve prověřována a aplikována na mnoha skupinách. Funguje na jednoduchém principu otázek a dlouhých odpovědí, pomocí kterých se učí. Vyučující vede tzv. kontrolovanou konverzaci, kdy opakovaně klade otázky a student na ně odpovídá.

Studenti jsou „nuceni“ mluvit anglicky už od první hodiny, kdy hlavním cílem je plynulé mluvení bez přemýšlení a to přesně tak, jako u zmíněných malých dětí. Je ověřeno, že se díky této metodě dá naučit anglicky až 4 x rychleji než při používání klasických metod.

Pomocí této metody se pokročilejší studenti brzyrozmluví a odbourají strach mluvit cizím jazykem a naopak začátečníky a mírně pokročilé motivuje výrazně rychlý pokrok a schopnost se dorozumět a pohotově reagovat.

AMIGAS jazyková škola v Brně vyučuje angličtinu právě a především touto osvědčenou Callanovou metodou. Používá se jak v obecných odpoledních a večerních kurzech pro veřejnost, tak v jednoletých denních pomaturitních kurzech.

Je možno ji zvolit ale i na individuální a firemní výuku, protože je vhodná pro všechny typy studentů i pro různé účely studia, dosahuje vynikajících výsledků jak u dětí tak u starších lidí až do úrovně Cambridge English: First (FCE).

Říká se, že „I ten nejpomalejší student Callanovy metody je rychlejší než student jiné metody.“

A to už je nějaká výzva, co říkáte?